Děti

Vaše dítě jde do školky

Pro některé děti je přechod do školky samozřejmý a jednoduchý. Nemusí se na něj nijak zvlášť připravovat, do školky se těší a od maminy odcházejí bez problémů. Jiná skupina dětí se těší také, ovšem mají ještě menší problém odloučení se od maminky a zpočátku jsou nejisté, protože nevědí, co od školky očekávat.
asijská holčička
A další skupinou dětí jsou ty, které se do školky nijak zvlášť netěší, doma se jim líbí a své vrstevníky nevyhledávají. I tyto děti však dříve nebo později do školky nastoupit musí. Od rou 2017 je povinný poslední rok školky. Než děti půjdou do školy, musí tedy alespoň rok ve školce absolvovat.  Z mnoha důvodů je to pro děti lepší a samozřejmě jsou možné i výjimky.

Co dělat

–          Loučit se věcně a rychle
–          Vysvětlit, co se bude dít – ve školce si děti hrají, chodí ven atd.
–          Ukázat denní harmonogram- klidně na papír namalovat denní cykly- příchod do školky – hraní si- svačina – procházka- oběd- přichází rodič pro dítě
–          Již před školkou se stýkat s jinými dětmi, aby se dítě naučilo mluvit s vrstevníky
–          Hrát si na školku již doma
chlapeček ve školce

Co nedělat

–          Dlouhé loučení
–          Přenášení lítosti na dítě (mamince se bude také stýskat)
–          Ukazování chyb učitelek
–          Poštvávání na ostatní děti
–          Strašit školkou – známé věty typu – však oni si tě ve školce srovnají atd.
–          Používat při loučení věty – to vydržíš…

I když možná uděláte vše správně a budete svědomitě své dítě na školku připravovat, dočkáte se různých potíží a třeba i slziček při loučení. Každé dítě potřebuje jiný čas pro vyrovnání se s novou situací. Myslete vždy i na to, jak těžké je pro dospělého, když má jít do nového kolektivu, do nového zaměstnání.

Dítě ve školce čeká spoustu nových a různých dětí, nové autority v podobě vychovatelek a nová pravidla, která se bude muset naučit dodržovat. S tím vším je potřeba se vyrovnat a s tím vším musí mít vaše dítě čas se sžít.