Zdraví

Homeopatie – způsob léčení nebo klam?

 S těmito dvěma odlišnými názory se můžete setkat již při definici pojmu homeopatie. Dle jednoho zdroje se jedná o pseudovědu, která nemá žádný účinek a její efekt je stejný jako placebo. Druhý zdroj uvádí, že se jedná o vysoce účinnou přírodní formu léčení.

zdraví homeopatie
Něco málo z historie

 Základ moderní homeopatie položil německý lékař Samuel Hahnemann, když v r. 1810 vydal svou první publikaci, v které homeopatii rozebíral. Svou práci inspiroval mnoha směry a vlivy, od středověké alchymie až antické lékařství. Nicméně základem jeho práce bylo, že látka, která vyvolává u zdravého jedince nějaké reakce, může ve své zředěné (opravdu je koncentrace jen několik málo desetin procenta) podobě pomoct člověku, který má onemocnění, jehož symptomy působí podobně jako daná látka. Tyto látky se obvykle získávají z rostlinných částí, minerálů nebo živočišných produktů, díky vysoké koncentraci nejsou de facto zachovány ani stopové prvky těchto látek.
 Odpůrci homeopatie jsou staří téměř jako sama homeopatie. Vlna odporu dosáhla své “největší slávy“ hlavně v 2. polovině minulého století, kdy se provedla i řad lékařských experimentů. Je pravda, že účinnost homeopatik nepotvrdili, nicméně jí nedokázali ani vyvrátit, díky čemuž dodnes existují zastánci i odpůrci. Přesto od r. 1993 Česká lékařská komor uznává homeopatii jako alternativní metodu léčby, kterou může předepsat každý, kdo může zároveň i léčit, což je v EU běžný standart. 

globule homeopatie
Používání homeopatik

 Na rozdíl od všech chemických léků je možné používat homeopatik i např. během těhotenství a kojení a navíc nezpůsobují žádné alergické reakce. Homeopatika se dělí do dvou skupin dle množství účinných látek. Jednosložková (monokomponenty) obsahují pouze jednu léčivou látku přírodního původu, která se vždy berou dle doporučení homeopata či lékárníka. Vícesložková léčiva (polykomponenty) obsahují více účinných látek a používají se spíše na běžnější problémy a onemocnění.


Několik zásad pro používání homeopatik

·         Můžete je používat kdykoli (těhotenství, jiné předepsané léky od lékaře…)
·         Vždy nechat rozpustit v ústech
·         Podávat cca 15-20 min po jídle
 V dnešní době se jedná o zajímavý doplněk léčby, který se asi úplně nehodí na léčbu vážných onemocněních, ale homeopatiky lze dobře doplnit léčbu nachlazení apod.