Finance

Soužití

Je to jistě krásné bydlet s někým, kdo Vás podporuje. Necítíte se sami. Máte tu vždy někoho, s kým si můžete popovídat a kdo Vám poradí, když si nevíte rady, nebo Vám pomůže, když to sami nezvládáte. Může to být partner, kamarád, nebo prostě jen náhodný spolubydlící, který odpověděl na Vaši nabídku na sdílení bytu. Je ale důležité si uvědomit, že s každým majetkem přicházejí finanční problémy, které se musí řešit, jelikož jejich odkládání na později nic neřeší.
sbírání peněz
Nejlepším řešením a zároveň i dobrý začátek soužití dvou nebo i více lidí je, sednout si a dohodnout se, jak se budou řešit takové finanční problémy, které nastanou. Může se jednat o placení nájmu, nebo energií, ale mělo by se také jistě vyřešit, co se udělá, když se něco rozbije a bude třeba to nahradit.
prasátka na penězích

Všechno pěkně na hromadu

To bývá nejoblíbenější řešení, ovšem jen v případě, kdy už mají lidé společnou domácnost. Poté oba dva partneři přinesou svou výplatu domů, hodí to všechno na hromadu a řeknou si, tady to je na nájem, tohle budou energie. Tady máme další poplatky. Tohle to si necháme na jídlo na celý měsíc, něco si schováme na krizové situace a zbytek si nějak podělíme. Je to velmi účinné řešení, i když občas se lidé dostávají do sporu ohledně toho zbytku, co se nějak rozdělí. Kuřáci mají svou hromádku na cigarety a podobně. Nakonec to ale většinou dopadne dobře a domácnost nějak vychází.

Celý systém se samozřejmě nemusí řešit tak, že se peníze dají fakticky na hromadu na stůl a rozdělují se. Žijeme ve světě internetového bankovnictví. Lidé si proto často mezi sebe rozdělí, co budou platit a se zbytkem na svém účtu si hospodaří podle sebe. Dochází tak ale často k nepříjemným situacím, kdy jeden partner má vyšší plat, platí méně a zbyde mu takříkajíc nesrovnatelně vyšší částka, než tomu druhému. Nebudeme si nic nalhávat, většinou to bývá žena, kdo má nižší plat a platí více věcí, jelikož často chodí nakupovat a stará se o takové ty drobné maličkosti, jako je nakupování čisticích prostředků, pracích prášků a má další nezanedbatelné výdaje. Pokud jsou obě strany rozumné, vstřícně k tomu druhému si vše vyříkají.

Ženy utrácí více i za sebe a nakupují si spousty pro muže zbytečných věcí, jako je kosmetika a podobně. Může se poté stát, že přijde muž a řekne, na měsíc chci kapesné 5000. Pokud máte velký přebytek, nemusí to být problém. Nebudeme si ale nic nalhávat, kdo z nás si žije tak, že mu měsíčně zbývá deset tisíc. Pak se může stát, že tím bude bita partnerka.

Peníze byli a budou problém, dokud si o nich lidé nepromluví a nepokusí se to vyřešit, budou tu ti, kteří žijí z měsíce na měsíc a ti, kteří je mohou hrstmi rozhazovat. Proto berte prosím ohled na své partnery a pokuste si navzájem finančně pomáhat. Když budete spokojení jako jedinci, bude pak spokojený i Váš vztah.