Online

Podvodníci na Facebooku

Jak složité je napadnout něčí účet a využít jeho identity? Vlastně ani moc ne. Může se zdát, že vám zpráva ve znění „Potřebuju si přeposlat spoření akorát na můj mobil nikdy nepřijde ten kód, mohl bych to vyzkoušet i na tvůj?“ přišla od některého z vašich stovek přátel, které na Facebooku máte. Pravda je ale taková, že internetoví piráti zneužívají účtů, které jsou podvedené. Za facebookové přátele se tito podvodníci pouze vydávají.
žáby u počítače

Jak podvod vypadá?

Česká spořitelna, respektive její zástupci, varovali, že se podobné podvody dějí i na úkor jejich klientů. Jeden zástupce popsal, jak útok podvodníků vypadal. Přes napadený účet piráti osloví některého z portfolia přátel, které ten dotyčný, komu facebookové účet ukradli, měli, poté požádají o pomoc, protože jejich telefon nefunguje, nebo nepřijímá kódy z banky. Důvěřivce tento pirát požádá, jestli si může nechat poslat SMS s kódem na klientův mobil, ze kterého by klient tento kód přeposlal zpátky pirátovi. Avšak tato SMS zpráva s autorizačním kódem není piráta/člověka, který se vydává za přítele, ale autorizační kód k účtu, který patří vám, pirát si nechal poslat číslo k ověření na vás telefon a vy mu jej pošlete. To znamená, že se tento podvodník dostane pomocí kódu, který mu sami pošlete, do vašeho účtu, všechno vybere, nebo si na váš účet vezme úvěr.

Co dělat, když tuto zprávu přes Facebook obdržíte?
Za nic na světě na to nereagujte. Žádnou SMS zprávu neposílejte. Může se stát, že piráti napadnou i jiné účty jiných bank, mohou ale napadnout i jiné finanční instituce nebo spořitelny, aby vybrali vaše životní úspory. Mohou tyto útoky také zkoušet přes jiné sociální sítě nebo přímo přes SMS zprávy z ukradených nebo nalezených telefonů. Buďte opatrní a žádným takovým zprávám nevěřte.
bezpečnost facebooku
Ráj podvodníků
Vzhledem k virtuální realitě všech přátelství, která se na Facebooku uzavírají, využívají různí piráti a podvodníci právě jisté anonymity, kterou takhle sociální sítě produkují. Dávejte si pozor na lidi, které jste nikdy neviděli osobně, a žádné osobní informace jako jméno, bydliště, kódy a hesla jim nesvěřujte.