Zboží

Obalový materiál v potravinářské výrobě – HDPE a PP sáčky

PP

Polypropylen všichni dobře známe v podobě částečně průhledného, čirého, nebo bílého pevného plastu. Provází náš život takřka denně ve formě obalů běžných potravin denní spotřeby (jogurtů, salátů, majonéz, dresinků a mnoha dalších). Jde o naprosto bezpečný plast, který neuvolňuje škodlivé chemikálie do okolního prostředí, z toho důvodu hraje prim zejména v potravinářském průmyslu především jako obalový materiál. PP sáčky uzavíratelné s lepicí klopou, nebo jednoduché, a PP fólie se používají pro balení pečiva a uchovávání sypkých surovin a polotovarů. Z polypropylenu je na trhu poměrně běžně zastoupeno kuchyňské nádobí. Vzhledem k tomu, že jde o trvanlivý termoplast, jehož životnost se odhaduje na desítky let, lze v něm dlouhodobě skladovat i drobné předměty v domácnosti (hračky, korálky, dílky stavebnic, spojovací součásti).
pomeranče a jablka na prodej.jpg

HDPE

Výroba polyetylenu se soustředí do více oblastí, které jsou pro tyto výrobky určujícím kritériem. Je to opět především obalový materiál, výroba hraček a spotřebních výrobků, přičemž procento zaujímá potravinářská produkce. Polyetylen označovaný jako vysokohustotní (zkratka HDPE) je znám pod obchodním názvem mikroten již několik desetiletí. Vzniká speciálním technologickým procesem, na jehož konci jsou sáčky optimalizované pro uchovávání kuchyňských surovin a hotových jídel v mrazicích boxech. Materiál neuvolňuje v podstatě žádné škodlivé látky, je použitelný v rozmezí teplot od -30 do + 50 stupňů Celsia a lze v něm bezpečně uchovávat dokonce i potenciální alergen – mléko. Využití nachází i u drogistických výrobků (prací prostředky, mýdla apod.)
výrobky z plastu.jpg

LDPE

Nízkohustotní polyetylen, je znám pod zlidovělým názvem „igelit“. Pro skladování jídel (sáčky a fólie) je vhodný pouze za nižších teplot do + 30 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách a vlivem UV záření a pod vlivem kyselého okolního prostředí může částečně uvolnit toxický bisfenol A, který má neblahý vliv na hormonální změny v organismu. Dbejte na to, aby výrobky v těchto obalech byly používány za vhodných podmínek.

PS

Polystyren známe většinou z domovních fasád jako stavební izolační materiál, ovšem používá se i pro odlévání kelímků do nápojových automatů. Neuvolňuje žádné škodlivé látky, pouze po zahřátí nad 90 st. C. Nehodí se tedy pro dlouhodobé uchovávání velmi teplých jídel a nápojů (na bázi vroucích tekutin apod.)