Zdraví

Chia semínka – nejenom zázračná potravina

Tato na první pohled nenápadná semínka pochází z šalvěje hispánské, která pochází z oblasti Jižní a Střední Ameriky. Tuto rostlinu nelze pěstovat všude, má poměrně náročné podmínky, což se odráží i na ceně chia semínek, která nepatří k nejlevnějším. Nicméně je znali a používali již staří Aztékové.

Chia semínka
Účinky

 Tato semínka jsou často používán sportovci na nejvyšším stupni zátěže a to hlavně díky své hydrofilní schopnosti, kdy jsou schopny “nasát“ až 12x více vody než je jejich objem, čehož lze úžasně využít i do receptů. Nicméně super potravinou se nazývají díky jiným vlastnostem:
·         Má pozitivní vliv na srdce, cévy a nervy, zlepšuje paměť, soustředění a imunitu (díky omega-3 mastným kyselinám)
·         Podporují správnou funkci všech důležitých orgánů (játra, plíce, ledviny, žlučník…)
·         Podporují správnou funkci střev (vysoké obsah vlákniny)
·         Dobře působí na kosti a jiné tkáně (obsahují vápník, fosfor, zinek, železo a draslík)
·         Jsou skvělým doplňkem vegetariánů (vysoký obsah bílkovin)
·         Hodí se i na hubnutí (díky pomalému spalování sacharidů, navíc zahání pocit hladu)
·         Mají protizánětlivý a hojivý účinek
·         A mnoho dalšího, protože toto není ani polovina z toho, co Vám můžou chia semínka dodat

Chia semínka v jogurtu
Jak je použít v kuchyni?

1.       Smoothie
Asi nejjednodušší a nejpopulárnější způsob konzumace. Není to vůbec nic složitého a nezabere to žádný čas – prostě je jen nasypete do svého pití. Můžete je kombinovat s jakýkoliv ovocem, zeleninou a je jedno, jestli je zalejete vodou nebo mlékem. Ve fantazii se meze nekladou.
2.       Pudinky a dezerty
Pokud máte chuť na nějakou nezdravou, přeslazenou tyčinku, tak na ní rychle zapomeňte! Pomocí chia si můžete vyrobit nejenom zdravý zákusek, ale navíc bude přesně dle Vaší chuti. Nejedná se o nic složitého, v případě pudinku jen smícháte chia s mlékem (pozor na správný poměr) a necháte na noc v lednici, můžete dle chuti ozdobit bylinkami či nějakým ovocným pyré. V dezertech se meze nekladou již vůbec, můžete si připravit od jogurtu, nanuky až po sušenky.
3.       Saláty
 Semínka se skvěle hodí i do různých salátů, které ozvláštní nejen svou chutí, ale i vzhledem. Spíše než do těstovinových, tak se hodí do zeleninových, lze je využít i do ovocných salátů.
4.       Polévky
 Na internetu je bezpočet receptů na úžasné zeleninové polévky, které chia semínka úžasně doplní. Hodí se hlavně k zelenině typu brokolice atd., nicméně vše je o zvyku. Semínka můžete použít jak drcená, tak ještě lepší variantou jsou semínka v celku.