Podnikání

Až jedna šestina podnikatelů se zadlužuje

Sezónní práce, neuhrazené faktury, výpadky v příjmech – tohle všechno řeší podnikatelé krátkodobými půjčkami. A když už si mají udělat dluh, zaseknou sekeru ještě hlouběji, aby mohli koupit nové vybavení. Každý šestý podnikatel pravidelně potřebuje pomoc od banky, a každý čtvrtý podnikatel si musel půjčit alespoň jednou, jak ukazují výsledky průzkumu společnosti Profi Credit.
zachraň peníze
Do svého podnikání podnikatelé v tuzemských společnostech investují až v šestačtyřiceti procentech. Nejčastěji se půjčky berou na provoz firmy, a nejvíce úvěrů mají u bank stavební firmy.

Situace ve stavebnictví je nejhorší.
Stavebnictví je nejrizikovější obor podnikání, proto je zřejmé, že jejich úvěry budou nejčastější a také nejvyšší. Celých čtyřicet procent českých podnikatelů už se muselo kvůli svým projektům zadlužit, a dalších dvacet procent si zakládá u bank úvěry pravidelně. Pětadvacet procent podnikatelů na českém trhu se nedokáže bez bankovních úvěrů obejít. Z celkového počtu žadatelů firem v různých oborech o bankovní úvěr je to třiadvacet procent jenom ze sektoru stavebnictví.

Jak vypadá žebříček firem, které si žádají o úvěr nejčastěji?
1. Stavebnictví (23%)
2. Finanční služby a finanční poradenství (17%)
3. Maloobchod a velkoobchod (15%)
4. Živnostníci v pohostinství /13%)
5. Živnostníci ve službách (10%)
stavební práce
Více než dvacet pět procent podnikatelů nedostane v bance úvěr.
Nejčastěji si podnikatelé a podnikatelské firmy a obchodní společnosti půjčují částku okolo dvou set padesáti tisíc korun. Největší problém není úvěr splatit, ale v prvé řadě ho získat. Více než pětina podnikatelů proto volí namísto banky nebankovní krátkodobou úvěrovou společnost, nevěda při tom, že si úvěry mohou odepsat z daní jako uznatelný náklad. Avšak situace se lepší a dokonce i stavební společnosti doufají, že rostoucí ekonomika situaci v příští sezoně zlepší.