Vzdělání

Zkuste se učit efektivněji s pomocí metody 5P

Každý si během pobytu na vysoké škole hledá ten nejlepší způsob učení. Ať už v rámci zkouškového období, nebo pro učení na státní závěrečné zkoušky. Metoda 5P může studentům pomoct k efektivnějšímu učení, díky čemuž nad ním stráví méně času, za to budou více umět. V čem tato metoda vlastně spočívá?
kniha a brýle

1. Podmínky pro učení

První P je tvořeno především prostředím. Proto je potřeba mít místo v pokoji, kde vám bude příjemně, které si například zútulníte, aby se vám zde líbilo a cítili se zde opravdu dobře. Pokoj je potřeba pořádně vyvětrat, musí být zajištěno kvalitní osvětlení. Nejvhodnější je pro učení samozřejmě naprosté ticho. Rovněž je velice důležité sedět. Ať už přímo u stolu nebo v křesle pod lampou. Učení v leže vás bude nutit ke spánku. Připravte si něco drobného k jídlu a něco k pití, ať se nemůžete vymlouvat, že něco potřebujete.
plánovací diář

2. Naplánujte si čas

Celkově je pro studium na vysoké škole vhodný diář, do kterého si budete psát veškeré poznámky a termíny. Můžete si zde sestavit také plán učení, kterým se budete řídit. Celkově je potřeba úkoly rozčlenit podle důležitosti. Vhodné jsou zvýrazňovače, kterými si budete podtrhávat úkoly hodně důležité a méně důležité.

3. Přestávka je nezbytností

Každý je aktivní v jinou dobu. Sledujte tedy, kdy se vám nejlépe učí. Vhodné jsou kratší intervaly, během kterých se budete například 30 minut plně soustředit na učení, 10 minut si dáte pauzu. Během přestávky dělejte opravdu něco jiného. Běžte vyvenčit psa nebo umyjte nádobí, pusťte si oblíbenou písničku a prostě vypněte. Nedílnou součástí je dostatek spánku. Bez něj vám učení půjde opravdu těžko.
poznámky a káva

4. Poznámky vám práci velice usnadní

Během učení si dělejte poznámky. Pište si vedle na papír například body, které jsou podle vás důležité. Vytvoříte si tak něco jakoby osnovu. Pokud se na ni podíváte a ke každému bodu vás napadne, co byste měli říct, máte vyhráno. Prostřednictvím osnovy si vytáhnete klíčové informace a u zkoušky by se vám nemělo stát, že na něco zapomenete.

5. Paměť

Během učení je důležité také opakování. Před návalem nových informací si tak vždy zopakujte předchozí látku, kterou jste se učili, a ověřte si tak, zda si ji pamatujete. Následně pak nabalujte nové učivo. Rovněž je výhodou, jestliže si látku odříkáváte nahlas. Jednak se tak naučíte mluvit, což je výhodou pro ústní zkoušky, za další si tak více zapamatujete.