Zboží

Zboží z druhé ruky

Tržiště, sekáče, bazary. Někdo nakupuje věci z druhé ruky, protože mu to jeho finanční situace nedovoluje, někoho tyto nákupy baví a má radost z „chytrého“ nákupu.

bazar

Všeobecně platí, že jistější je nakupovat věci osobně přímo od prodávajícího. Zboží můžete nejen okouknout, ale ve většině případů i přímo vyzkoušet. Naproti tomu nákup přes internet je mnohem pohodlnější, máte větší výběr a můžete porovnat ty nejlepší ceny.

 

Z druhé ruky se dá koupit opravdu téměř vše – od hraček, oblečení, spotřebičů, přes šperky, až po auta. Pokud se rozhodneme koupit věc vyšší finanční hodnoty, je dobré si zjistit něco o prodejci, pokud je to možné. Navíc, pokud vám bude zboží doručeno poštou, je dobré trvat na zaslání s dobírkou, tj. neposílejte peníze předem, nikdy nevíte, kdo je na druhé straně a takto okradených lidí je denně spousty (ale ani dobírka vám nezaručí stoprocentní jistotu). Na ty opravdu drahé věci, jako např. koupě auta, si přizvěte s sebou někoho, kdo autům rozumí.

second hand

Naopak méně riskantní, a u nás velmi oblíbené, jsou nákupy oblečení, zejména potom pro děti. Tyto věci prodává většinou hodně lidí i ve vašem okolí, nebo ve vedlejším městě, takže nebývá problém s osobním předáním a oblečení můžete i vyzkoušet. Hodně maminek prodává celé tašky dětského oblečení za pár korun. Tyto nákupy u nás bývají hodně oblíbené, stejně, jako prodej veškerého vybavení pro děti.

 

Mezi další oblíbené patří nákup nábytku z druhé ruky. U těchto věcí bychom si měli dát pozor, od koho nakupujeme. Určitě nestojíte o překvapení, které si přivezete spolu s novou skříní, a to v podobě např. štěnic. Absolutní tabu představují použité matrace, a to hlavně ze zdravotního rizika ve všech směrech.  

 

V poslední době se nejvíce obchoduje s elektronikou, a to zejména mobilními telefony. Předání zboží je lepší též v osobní rovině. Nechte si kupovanou věc předvést, vezměte si telefon do ruky a vyzkoušejte. Pokud vidíte, že se prodávajícímu do toho nechce, nebo se zkouší vymlouvat, že má např. málo času a vás tak tlačí ke koupi, buďte obezřetní. Obvykle věc nefunguje jak má a vy byste tak mohli koupit zajíce v pytli.