Podnikání

Zajistěte si servis bazénových čerpadel včas

Pořídit si zahradní bazén, to ale není jen pouhá nádrž na vodu. Ve skutečnosti jde o složitý systém technologického zázemí, jehož hlavní součástí je filtrace, propojená s vodním čerpadlem. Při výběru vhodného zařízení hraje podstatnou roli objem filtrované kapaliny v kubických metrech za hodinu, v závislosti na celkovém objemu nádrže. Zkrátka musí být výkon čerpadla takový, aby zvládlo veškerou tekutinu prohnat filtrací zhruba jednou za čtyři až pět hodin.

čerpadlo

Jaké čerpadlo zvolit

Jestliže navrhujete novou technologii spolu s výstavbou bazénu, je nutné provést výpočet a zohlednit délku potrubí, bazénovou chemii a pochopitelně velikost nádrže. Jako modelový příklad můžeme uvést bazén o objemu 30 krychlových metrů. Zařízení by mělo provést cirkulaci vody zhruba za 4 – 5 hodin, tedy do vzorce dosadíme 30 m3 / 4 hod. = 7,5 m3 za hodinu. Výkon čerpadla musí být o něco vyšší v případě, že využíváte další zařízení, která vytváří protitlak, např. UV lampu pro desinfekci vody, solární ohřevy apod.
Pokud pouze potřebujete vyměnit stávající čerpadlo, v ideálním případě je vhodné nahradit jej stejným modelem od stejného výrobce a dodržet jeho výkonnostní parametry. Čerpadla mívají totiž různé rozměry a typy připojení a u stejného typu pak nebude nutné měnit potrubí a armatury v bazénové strojovně.

servis

Servisní zásahy

Ještě před napuštěním bazénu a uvedením celé technologie do provozu byste měli mít zajištěný kontakt na servis bazénových čerpadel, nejlépe s možností konzultace po telefonu. Někdy totiž stačí poradit si svépomocí, ale jsou případy, kdy je nutné přivolat odborníka. Mějte na paměti, že jde o elektrické zařízení, které je v kontaktu s vodou, a zásah elektrickým proudem je v takovém případě velmi nebezpečný. Bohužel se takové případy stávají, dokonce i u provozovatelů veřejných bazénů v kempech a rekreačních zařízeních.