Bydlení

Stačí jedno špatné rozhodnutí a vaše sedací souprava je zničená

Některé materiály, které se používají na výrobu nábytku, nelze dost dobře vyčistit běžnými přípravky. K takovým materiálům patří kůže. Kožené sedací soupravy vypadají velice luxusně, ale chtějí za to určitou daň. A tou je problém při renovaci a čištění. Mnoho lidí si tyto dva pojmy zaměňuje a považuje je za synonyma. Není tomu tak.
hnědočervené kožené sedačky v autě
§ Renovací je míněn proces, kdy je celé čalounění odstraněno, aby mohlo projít náležitým ošetřením.
Toto ošetření zahrnuje opravu poškozených částí (opotřebování, poškrábání, popraskání) a obarvení olejovou barvou. K takovému poškození většinou dochází nedostatečnou péčí o povrch nábytku. Kůži je totiž nutné v pravidelných intervalech ošetřovat speciálními mastnými přípravky, jinak vinou suchého prostředí rychle ztrácí na své kvalitě.
§ Jiný proces je čištění kožených sedaček.
V tomto případě se pouze odstraní nečistoty a usazeniny. Kůže je jinak mechanicky nepoškozená a ani se na ní nepodepsal zub času.

Pozor na nevratné poškození vašeho nábytku

Proč je nesnadné vyčistit nábytek s koženým čalouněním amatérsky v domácích podmínkách? Použitá kůže je obarvená a hrozí tudíž nebezpečí, že se barva vinou chemických přípravků smyje. Před samotným čištěním se tedy provádějí testy, které mají ukázat reakce na čistící a renovační přípravky.
§ Kůže, které se na potažení nábytku používají, se dají zařadit do dvou skupin.
a) Pigmentovaná kůže– trvanlivější a mnohem odolnější.
b) Nezbroušená kůže– vyznačuje se tím, že je tenká a jemná.
dvě kožená světle hnědá křesla
Nezbroušená kůže má nižší trvanlivost a čištění je mnohem náročnější. Proto se doporučuje pouze po pečlivé úvaze. Čistící prostředky a postupy se nejprve opatrně testují na skrytém místě.
o Kožený nábytek má většinou dost vysokou hodnotu.
o Proto se rozhodně nedoporučuje s ním experimentovat a vystavit ho chemickým čistidlům, která https://www.zbozi.cz/vyrobek/vodnar-na-usazeniny-500-ml/ by mu mohla uškodit.