Online

Ransomware – vyděračské viry

Nejrozšířenější vir v historii byl minulý měsíc vir s názvem Conficker. Záhy po něm se na žebříčku nejrozšířenějších malware virů usadil kód Satily a třetí příčku obsadil právě tento vir s názvem Ransomware Locky. Jedná se o vyděračský vir na bázi malware. Tento vir byl jen za jediný měsíc zodpovědný za více než pět procent všech útoků celosvětově, který byly detekovány. Tento virus, který nákazou malware virem útočí na nic netušící klienty, vzrostl v září o třináct procent a ani bezpečnostní experti z nejlepších společností na světě zatím neví, jak se proti němu efektivně bránit.
Ransomware – vyděračské viry

·         jaký druh viru se jedná?
Jde o infikující systém na bázi malware. Bohužel používá tento virus sofistikovaný šifrovací systém, který je velmi složitý a také velmi inteligentní, což znamená, že se dokáže dostat i do zabezpečených sítí. Jedná se o podobné kódování, jako používají banky a jiné instituce v sektoru finančnictví. Tento virus se zaměřuje na zabezpečení, které obklopuje šifrování pro platby na internetu.
·         Co a jak tento malware způsobuje?
Jedná se o ten typ viru, který vám přijde e-mailem. Může se jednat o obyčejný spam, ale i o e-mail, který se jeví jako legitimní. Ten bude mít přílohu ve formátu word dokumentu. Ve chvíli, kdy tento soubor stáhnete do počítače a otevřete ho, do počítače se vám stáhne virus, který spustí makro identifikační skript, pomocí nějž se do počítače nainstaluje program, který vyhledává soubory, které obsahují vaše soukromé informace a pomocí šifrování je odesílá těm, kteří vám tento virus poslali.
Ransomware
·         Jak se viru zbavit?
Po tom, co se tento typ viru naistaluje, kyberzločinec vám pošle upozornění, že se můžete ke svým souborům dostat, pokud zaplatíte pokutu. To je ovšem lež, ani po zaplacení se vám přístup k souborům nevrátí. Jediným řešením je vymazat soubor ze systému, což ale znamená ztrátu nezálohovaných dat.