Finance

Půjčky

Dneska už s nimi řešíme všechno. Chcete si koupit televizi, půjčíte si. Nový mobil, vypůjčíte si. V lepším případě si po každé půjčce počkáte do splacení, než začnete s novou a v tom ještě ideálnějším si půjčujete od rodičů a vracíte jim to, přičemž neplatíte žádný úrok.
Je potřeba si půjčovat?
chudák bez peněz
Hitem naší doby je ale půjčovat si co to jde a skončit v dluzích, ze kterých nejsme schopni se vyhrabat. Proto bychom měli pečlivě přemýšlet o tom, co si kupujeme a jestli by nebylo lepší nějaký ten měsíc počkat a pořídit si to, až našetříme. Je jisté, že nastanou případy, kdy je půjčka jedinou možností, avšak mělo by se s ní nakládat s nejvyšší opatrností a rozvahou. Nebankovní půjčky jsou v našem světě jakousi pastí na mamuta. Pečlivě zakryté pozlátkem a reklamou, která nás přesvědčí o jejich výhodnosti, se nakonec promění v hlubokou jámu, do které spadneme, ani nevíme jak.

Nestojí nám pak momentální nepohodlí za výsledky, které nám naše rozhodnutí v budoucnu přinese?

Šetřit
Prokleté slovo, které nechce nikdo z nás slyšet, protože už víme, že nás bude omezovat v našem životě a nebudeme si kvůli němu moci kupovat všechny ty úžasné věci, které si kupujeme normálně, nebo které nám prostě jen padli do oka.

Když se šetří, musí se rozmýšlet každá koruna a člověk je o chlebu a vodě. Není to nutně pravda, jelikož si podmínky konec konců nastavujeme my sami. I když si nakoupíte na půjčku, bude se muset v konečném důsledku omezit a vycházet s menším rozpočtem. Takhle si můžete pořídit třeba prasátko, obálky, hrnečky, spořicí účet, vkladní knížku, nebo cokoli jiného a z každé výplaty si kousek odebrat. Pokud chcete mít systém sofistikovanější, můžete odebírat dvě stovky na auto, dvě stovky na dovolenou, dvě stovky na mimořádné výdaje, dvě stovky na dárky a podobně.
našetřené peníze
V čem je zakopaný pes
Vtip je v tom, že peníze můžete mít uložené třeba pod fazolemi, ale vy víte, že tam jsou a nerozhodnete se je utratit, jelikož víte, že jsou určené na mimořádné pohromy, jako třeba rozbitá pračka. Pokud se naučíte šetřit, tak za chvíli zjistíte, že máte vlastně spoustu peněz a vyžijete mnohem pohodlněji. Nemusíte úplně měnit svůj dosavadní životní styl, šetřit znamená snižovat si možnost, že padnete do pasti, kterou běžně známe jako systém půjček. Někdy to možná nejde, ale měli bychom se alespoň pokusit nepůjčovat si na to, na co dosáhneme vlastními silami.