Bydlení

Proč se tak často vracíme ke starému myšlení

Člověk je stejně jako tvor logicky uvažující také nesmírně nelogický. Rádi věříme, doufáme, objevujeme skryté pravdy a třetí oči. Spiritualita a duchovno zasáhne každého člověka, čím více se blíží k smrti. Děti jsou naprosto nepolíbené jakoukoliv pověrčivostí, pokud ji nevštípí rodiče. Často se ale naše víra v tajemné čakry a proudy energie objevuje na místech, kde by toho příliš dělat neměla. Ano, ovládat svou mysl, tělo a ducha je bezesporu důležité. Každý by si měl občas zacvičit nějaké wushu nebo i potrápit hlavu filosofií. Ale netřeba to přehánět do míst, kde je to víceméně smíšeno hlavně s nějakou lidovou hloupostí, co se táhne věky.
fantazie ženy

Odborníci na energie

Je spousta článků, které radí, jak si vylepšit život tím, že se uvážete k nějakému zažitému lidovému pravidlu, které má nastolit harmonii v člověku i na záchodě. Nepochopení východní filosofie a jejího odrazu do života člověka často vyúsťuje až v podivné situace. Ale není se třeba nějak zarážet, kdo aktivně nestuduje tento filosofický směr nebo se o něj alespoň nezajímá, se nijak neliší od rodilého Číňana či Japonce, který se lekne, když nejsou hvězdy spřízněny s osudem. To, že vyrůstají v dané kultuře, neznamená, že jsou nějak odolní vůči pověrčivosti jejich předků, ba právě naopak. Dalo by se říci, že každý v tom má pěkný guláš, ale jsou takoví, kteří ten svůj dokáží i prodat. A ti jsou nejhorší. Využívají slaboduchosti (nikoliv slabomyslnosti!) ostatních a za pěkně tučné peníze jim radí, co mají dělat správně a co nedělat. Tito odborníci se vyloženě vyžívají leda tak v chytré psychologické hře.
karty věštce
Je to všechno to samé – do jednoho pytle dejte geo body, kameny na dveřích, kartářky a rádoby alternativní lékaře, kteří léčí rakovinu stolicí. Všechno je to jedna velká změť, která se snaží natáhnout co nejvíce lidí na přelétavý pocit, který dokáží krátkodobě navodit.
Pravá čínská filosofie, prostá lidové pověrčivosti a „praktické realizace“ je naopak více zaměřená na individuálního člověka, ostatně stejně jako katolická spiritualita. A určitě nezahrnuje „zbavení se ostrých hran pro duševní klid“.