Finance

Předmanželské smlouvy, dohody a ujednání


Předmanželské smlouvy nabývají stále větší popularitě, protože lidé se zkrátka nechtějí zbytečně uvazovat k tomu druhému, aniž by podstupovali riziko, že se i spolu s dotyčným za pár let ocitnou na ulici. Člověk si chce zkrátka pojistit to svoje, aby mohl v klidu budovat to společné. Nejhorší spory jsou ty o majetek, a tak si spousta lidí myslí, že jak se rozhodne hned na začátku, kde jsou hranice majetku kterého, tak bude rovno i po celou dobu, což bezpochyby není zrovna špatná myšlenka. Stačí ji jenom správně realizovat.

pouta
 

Smluvní ujednání

Jednoho dne si zkrátka s polovičkou sednete, pěkně to všechno sepíšete, co je moje a co je tvoje, uděláte za tím pěkně tlustou čáru, na konec dodáte, co bude vaše společné a vrazíte na to podpis. Taková smlouva samozřejmě nemůže být contra dobrým mravům a zákonu, takže si dávejte pozor, co tam vlastně píšete. Například ustanovení: „Odevzdávám tak do vlastnictví svou nohu“ nebude úplně právně relevantní, ledaže by to snad byla nějaká velmi vydařená protéza a symbolizovalo by to splynutí dvou duší, tak to potom jo.
 
Takové smluvní ujednání je dobré úředně ověřit, vytisknout, schovat a v případě nějaké trable, vytáhnout.
 
půjčka

Zákonný režim

Pro ty, kterým se nechce nic vymýšlet, ideální řešení, neboť sám zákon pamatuje na tyto lenochy a tak je jistá předmanželská „smlouva“ uzavřena automaticky manželstvím, ale vždycky je lepší, pokud si lidé sami dohodnou, co vlastně chtějí.
 

Kdo zde může pomoci

Zkušený advokát vždycky rád pomůže sepsat takovou smlouvu, ať je vše vyřešeno. Kluk právnická ví, jak má co napsat, aby to dávalo smysl a bylo to čitelné i pro případné druhé osoby, aniž by docházelo k vratkým výkladům ustanovení anebo i zkušený mediátor dokáže dojít mezi dvěma lidmi kompromisu, stačí se jenom zeptat.
 
Důležité je, nebát se těch financí a rozdělit si to pěkně na začátku, přece jen se pak předejde spousta problémům a váš vztah bude mít tak zase o něco míň kamení na zádech – finance dělají se vztahem hodně a pokud se nedaří vztahu založeném na financích, předpokládá se, že se přestalo dařit i těm financím.