Podnikání

Podnikající student, holé neštěstí?

Spousta studentů vám ihned z patra řekne, že studovat a pracovat je dost velká zátěž. Osobně obdivují každého, kdo k náročným studiím ještě zvládne pracovat, a tak nějak to všechno stíhat, protože někteří studenti nestíhají ani školu a při představě, že by snad museli ještě do práce, tak to je úplně a upřímně děsí. Jsou ale tací, kteří nechtějí jenom vydělávat na nájem, a tak nějak vyjít s pár korunami v kapse, ale kteří si mohou dovolit také plnit některé sny. A že se ke studiu dají plnit sny, o tom svědčí spousta start-upů a neziskových společností, které jsou vedeny právě studenty.
 výběr knihy

Jde to vůbec kombinovat?

Často se lidé setkávají s nepochopením, jak vlastně může někdo ke studiu ještě vůbec zkoušet podnikat? Co když to nevyjde? A často si tak nějak sami myslíme o lidech, kteří to zvládají, že musejí snad být tak trošku nadpozemští, protože to jinak není možné.
 
a)       Předně záleží na studiu a oboru = lidé s mírnějším studijním plánem a více volného času dokáží ten zbylý využít trochu lépe, spousta lidí začíná u start-up projektů, kde se časem dostanou i do vedoucí pozice. Mnohdy jsou to sami studenti, kteří takové projekty začínají.
b)      Záleží na osobnosti = člověk musí snést hodně, aby zvládl tohle všechno utáhnout, a ještě mít volný den na večer s přáteli
 káva u učení

Vyjde škola vstříc?

Mnohdy je ten největší zádrhel právě škola, protože ne každému je umožněno dálkové studium nebo individuální studijní plán, který si student, zejména pak pracující student, může upravit ku obrazu svému. Nejdůležitější je o něj včas zažádat a nenechat se odbýt, i když se možná na prvním stupni rozhodování někdo rozhodne vám jej neudělit. Důležité hlavně je mít alespoň nějakou smlouvu nebo písemnost, která potvrzuje, že skutečně máte práci nebo podnikání, které si vyžaduje úpravu studijního plánu, ne každému se individuál povolí.
 začátek podnikání
I s individuálním plánem je však třeba školu navštěvovat. Mnozí studenti nechají studia, pokud se rozhodnou pro jinou kariéru, někteří to dokončí, ale stejně se možná budou nadále spíš věnovat svému podnikání.