Zdraví

Měl by se člověk nechat očkovat proti chřipce?

 Není snadné se v tom vyznat, protože jak na internetu, tak v médiích se informace mohou značně lišit. Můžete najít několik publikací vynášející očkování proti chřipce do nebes, někdy to vypadá, že se to za chvíli stane občanskou povinností, protože to přece nemá žádnou chybu. Na druhou stranu jsou volně na internetu články, které se nebojí očkování proti chřipce hojně kritizovat.
 nemocná paní
O čem že to vlastně mluvíme? Chřipka je onemocnění způsobené viry, takže existuje několik “variant“ chřipky – každý druh chřipky je totiž způsoben jiným virem. Pokud jste se nakazili chřipkou, tak pravděpodobně do 1 týdne budete v pořádku, nicméně budete pociťovat bolesti hlavy, horečku či teplotu, zimnici a bolesti kloubů i zad, někdy se může objevit i kašel.

 
Pojďme se nyní podívat na několik argumentů, proč se nechat/nenechat naočkovat.

Výhody a argumenty hovořící pro očkování
 Určitě jedinci se slabší imunitou by měli o očkování přemýšlet (starší lidé a malé děti), protože pro ně by mohla mít chřipka spojená třeba ještě s nějakými jinými komplikacemi hrozné následky. Pojišťovna očkování proti chřipce proplácí, takže s tím by problém být neměl. Čím více lidí se nechá naočkovat (momentálně v ČR maximálně do 8%), tím větší je šance, že u nás letos epidemie chřipky nevypukne. Ta s sebou totiž nese i ekonomické důsledky, protože pracovní síla na několik dní vypadne, takže pokud se jedná o epidemický stav, již se může jednat o problém. Chřipka je sice podceňované, ale přesto nebezpečné onemocnění, které bychom neměli brát na lehkou váhu, protože ročně způsobí několik úmrtí.
očkování do ramene
Nevýhody a argumenty hovořící proti očkování
 V současnosti nejsilnějším a nejserióznějším argumentem je to, že očkování je poměrně málo účinné (něco okolo 60%) a nikdy nepokryje všechny typy chřipky, proto je možné i přes očkování dostat chřipku – prostě jste narazili na jiný typ. Navíc i dnes je poměrně velký počet možných vedlejším účinků, což vzhledem k tomu, jak dlouho vakcína existuje, není zrovna pozitivní.
 
Ipřes všechny možné argumenty pro i proti se v Evropě každý rok 20 až 30% populace, což je nezvykle vysoké číslo.