Zboží

Sedlo na koně

Jestli je něco, co se při výběru sedla musí respektovat, pak to jsou všelijaké požadavky, které se týkají velikosti konstrukce koně apod. Požadavky jezdce jsou v takových případech až na druhém místě. Ano, vážně je tomu tak. Je opravdu třeba, aby se kůň cítil více než dobře a měl dostatek pohodlí.
Sedel existuje v dnešní době hned několik. Mezi ty základní bychom mohli zařadit univerzální nebo skoková. Skoková jsou určená pro speciální disciplíny.
Jak jsme již výše zmiňovali, existuje hned několik požadavků, které musí být splněny. Poté, co budete mít ujasněno, jaký typ sedla budete chtít, je potřeba si uvědomit, jaký bude třeba tvar kohoutku, linie hřbetu apod.
Mezi sedlo na koně a kohoutek by se vždy měly vejít tři prsty. Sedlo nikdy nesmí na kohoutek tlačit ze stran. Bohužel se to ale stává a to zejména při použití komorové velikosti.

kovbojské sedlo

Jestli je něco, co ovlivňuje rovnováhu sedla na koni, pak je to linie hřbetu. Je potřeba dávat si pozor, aby jezdec neseděl příliš vzadu.
Ovlivňujícím faktorem je také postava jezdce. Své dělá nejen výška, ale také délka stehenní kosti nebo obvod sedu. Některé společnosti, které se zabývají výrobou sedel, jsou schopny vyrobit i sedla pro postavu, která je nekonfekční.
Zapomínat nesmíme ani na jezdecké zvyklosti. Ty totiž mají největší vliv na výběr. Někteří jezdci upřednostňují určitý typ nebo umístění, prostupnost apod. Jiní zase mohou preferovat něco jiného. Může se například jednat o takové pohodlí, kterého je docíleno měkkým a širším posedlím. Asi vás tedy nepřekvapí skutečnost, že požadavky jezdce tím pádem omezují výběr daného modelu.

koňské sedlo detail

Určitě by se těch požadavků našlo ještě mnohem více. My jsme se ale rozhodli vám dnes ukázat ty nejdůležitější vůbec. Možná, že až příště budete vybírat nějaké to sedlo, budete již vědět, na co byste se měli především zaměřit.