Online

Může se to týkat i vás

·         Kvalitní ochrana. Je neskutečné, kolik lidí i dnes brouzdá po nezabezpečeném internetu. Webové stránky sice obvykle používají protokol https, ten ale brání pouze tomu, aby si komunikaci mezi vámi a stránkou četl někdo další. Váš počítač je stále vystavený virům, malwaru a dalším „příjemnostem“. Jak se tomu dá zabránit? Kvalitním antivirovým programem a firewallem. Tyto dva nástroje jsou základem, který dokáže například detekovat nepravosti ve stažených souborech. Pak je zde také VPN, tedy virtual private network. To v zásadě znamená, že místo abyste se na stránku připojili přímo ze svého počítače, tak VPN vytvoří jakýsi virtuální počítač uvnitř vašeho počítače, a teprve tento virtuální počítač se přes několik dalších podobných počítačů spojí s cílovou stránkou. Díky tomu je komunikace mezi vaším počítačem a webem nejen chráněná, ale není možné ani vysledovat identitu nebo polohu vašeho počítače.

virus malware
·         Selský rozum. I ta sebelepší ochrana je k ničemu, pokud člověk u používání webu nepřemýšlí. Takže než něco uděláte, zkuste si představit, jak by to vypadalo v reálném životě. Dali byste člověku, kterého jste nikdy předtím neviděli, neznáte ho, a který vaší řečí mluví pouze lámaně, své číslo účtu nebo svou adresu? Asi ne. Tak proč by to někdo dělal na internetu nebo přes mail? Nebo dovolili byste cizinci, aby beze všeho používal váš telefon nebo platební kartu. Ne.
software pc
Samozřejmě, existují i propracované podvody, proti kterým jsou uživatelé víceméně bezmocní, ale naprostá většina internetových podvodníků  pracuje spíše s tím, že osloví mnoho lidí, a čeká, až se někdo nechá napálit. A on se bohužel vždycky někdo najde. Představa dovolené v Karibiku, pohádkového dědictví nebo třeba i nového telefonu je pro některé lidi prostě příliš velké lákadlo. Jedinou obranou je ale vytrvalé ignorování. Teprve, až bude riziko příliš velké, a zisk příliš malý, toho internetoví piráti nechají.