Vzdělání

Honba za dokonalostí

Pokud si před ostatními rodiči povzdechnete, že je vaše dítě nesnesitelný perfekcionista, dostane se vám v lepším případě shovívavého úsměvu, nebo si poslechnete něco o vejtazích a předvádění se. Zatímco dětské zlobení a problémy ve škole jsou častým tématem debat mezi rodiči, učiteli i odborníky, problémy rodičů puntičkářů se přecházejí mávnutím ruky. Co ale počít, pokud touha vašeho dítěte po dokonalosti přesahuje únosné meze? Když jednička bez hvězdičky nebo druhé místo v soutěži vyvolává záchvaty vzteku a pláče? Když je jedno přetáhnutí na obrázku důvodem k hysterické scéně? Jak naučit své dítě, že chyby a prohry k životu patří stejně jako vítězství a úspěchy?
děti a baseball
Základem úspěšné strategie je rozpoznat moment, kdy dětská touha po dokonalosti začne přesahovat únosnou mez. Některé děti jsou od přírody soutěživější než jiné, chtějí být vždy nejlepší, a není na tom nic špatného. Pokud ale vašeho potomka každé sebemenší selhání rozhodí na dlouhé minuty, je na čase jednat. Prvním krokem je ujistit dítě, že ho máte pořád stejně rádi, a že se na něj kvůli chybám nezlobíte. Za perfekcionismem mnohých lidí se totiž skrývá nízká sebedůvěra a pochyby o sobě sama, a řešením je tak budování zdravého sebevědomí a důvěry ve svět a lidi. Ukažte dítěti, že každý dělá chyby. Mluvte s dítětem o situacích, kdy jste vy udělali nějakou chybu, a jak jste ji napravili. Dítěti to dodá sebedůvěru a pomůže mu to vidět věci v tom správném světle.

Kromě práce na dětském sebevědomí a vztahu ke světu byste měli zvážit i možnost, že perfekcionismus je znakem jiné poruchy. Pokud tedy vaše dítě vyvede z míry i sebemenší nedokonalost nebo odchylka od daného plánu, je na místě zvážit návštěvu dětského psychologa. Může se totiž jednat například o příznak Aspergerova syndromu, jedné z forem autismu, nebo o jiný psychologický problém. Dětský psycholog bude navíc dítě sledovat dlouhodobě, což vám pomůže předejít vážnějším následkům celého problému, jakými by mohly být v budoucnu například poruchy příjmu potravy v honbě za dokonalou postavou, nebo workoholismus.
malý generální ředitel
Každopádně platí, že přílišný dětský perfekcionismus je problém, za který byste se neměli stydět, ale řešit ho. Vaše dítě i vy si to zasloužíte.