Zboží

Elektrokolo sada jako přídavný prvek pro běžný bicykl

Víte, že existuje možnost předělat běžný bicykl na elektrokolo? Respektive pouze se vybaví pohonnou jednotkou a jeho funkce a základní stavba zůstane zachována, pouze vám bude motorek pomáhat při jízdě a tolik se nenadřete.

elektrokolo

Co to znamená

Vaše šlapací kolo, poháněné výhradně lidskou silou, se vybaví přídavným elektromotorem poháněným z akumulátoru. Součástí tzv. sady je řídící jednotka a ovládací systém. Přestavba z běžného kola na elektrokolo je v zásadě jednoduchá, spočívá ve výměně zadního nebo předního kola s pohonným agregátem.

Na jaké bicykly je sada vhodná

Teoreticky lze přestavět všechna jízdní kola, u velmi starých modelů, zejména těch extrémně levných však nemusí systém spolehlivě fungovat. Optimem je stáří bicyklu do deseti let s hliníkovým nebo ocelovým rámem (chrom molybdenová ocel), klasické brzdy ve tvaru V, kliky středového uložení montované na čtyřhran a celkově typ odpovídající zhruba střední třídě. Problematická však bývají i velmi drahá kola se speciálními komponenty, s nimiž nemusí speciální elektrokolo sada jít vůbec propojit.

kolo

Nákup a montáž

Existuje více možností, doporučujeme však tu nejbezpečnější, a sice zakoupit sadu ve specializovaném obchodě, který vám zajistí i montáž. Teoreticky byste instalaci zvládli svépomocí, ovšem sad se prodává značné množství typů a nikdo vám předem nezaručí, zda ten vámi zvolený typ bude pro vaše kolo vhodný. Montáže také provádí cykloservisy, ale je vždy vhodné předem s nimi domluvit podmínky, a o jaký typ technického zařízení půjde.
Zručný kutil by si pravděpodobně poradil sám, mohou se však objevit jisté komplikace, které práci znesnadní. Problematické může být uchycení stojanu na akumulátor, úprava páček řazení převodů a spojovacích součástí. Výhodou odborné instalace je zároveň záruka na provedenou práci i celou zakoupenou sadu. Servis vám také zajistí možnost dokoupit náhradní díly a tím celý proces podstatně zjednodušit.